2020-05-14

Dzień dobry – witam serdecznie wszystkie przedszkolaczki i ich rodziców.

Dzisiaj temat brzmi: Chwała Boga stworzyciela.

Dzieło tworzenia to historia o tym, jak Bóg stworzył ziemię, zwierzęta i człowieka. Był czas, kiedy nie istniały niebo ani ziemia. Nie było gwiazd ani słońca. Nie było istot żywych. Nie było niczego do oglądania, do wąchania, do smakowania czy słuchania. Bóg chciał, żeby zaistniało życie i dał początek wszelkiemu stworzeniu. W wodach pojawiły się ryby oraz wszelkie inne stworzenia żyjące w rzekach, morzach i oceanach. Przestrzeń ponad ziemią i morzem stała się domem dla ptaków. Napełniły one ziemię swoim śpiewem. Na lądzie pojawiły się różnego rodzaju zwierzęta. Biblia wymienia ich rodzaje. W wielu miejscach możemy przeczytać o tym, jak wspaniale Bóg wszystko mądrze uczynił „I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre.” I Mż 1, 31

Chciałabym dzisiaj szczególną uwagę zwrócić na ptaki, które, chyba każdy z Was już widział w rzeczywistości nie tylko w telewizji czy na obrazku, są to bociany.  W Polsce bocian biały objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, bo jego ochrona jest korzystna dla wielu innych gatunków zwierząt. Co roku na wiosnę przylatują do naszego kraju, aby wychować swoje pisklęta, „… bocian w przestworzach zna swój czas” ( Jer. 8, 7a). Obserwowanie ptaków może być bogatym źródłem wiedzy o Bożym dziele stwórczym. Biblia wymienia bociana aż sześć razy.

Zadanie – zachęcam do obejrzenia bocianiej rodzinki wpisując link: https://klekusiowo.pl . Są tam cztery kamerki i oprócz bocianów można zobaczyć jeszcze inne zwierzęta i ptaki.

Myślę, że będzie się Wam podobało, bo mnie bardzo to interesuje i jak mam czas to sobie oglądam.

W Psalmie 104 autor sławi Boga stworzyciela: „Obficie napojone są drzewa Pańskie, Cedry Libanu, które posadził, na których ptaki budują gniazda, bocian na szczytach ich ma swój domek. Góry wysokie są dla kozic, skały są schronieniem świstaków. Uczyniłeś księżyc, aby pory oznaczał, słońce zna swój zachód.” (Ps. 104, 16 – 19)