2020-05-28

Dzień dobry – witam serdecznie wszystkie przedszkolaczki i ich rodziców

Dzisiaj temat brzmi: Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe.

Moi drodzy, obecna sytuacja trochę nam ogranicza kontakty z innymi osobami. Oczywiście nie chodzi tutaj o najbliższą rodzinę, ale raczej o spotkania z rówieśnikami, czyli przedszkolaczkami, takimi jak wy. Z pewnością pamiętacie, (bo to nie było aż tak dawno) jak wspólnie przebiegały zajęcia, które prowadziła Wasza Pani, a potem był czas na zabawę z koleżankami i kolegami. Nie można też pominąć Pań, które przygotowywały smaczne posiłki, aby nikt z was nie był głodny. Czas szybko mijał w radosnej atmosferze, ale czy zawsze? No nie, bo bywały też i smutne sytuacje. Mam tutaj na myśli konflikty, które powstawały, gdy ktoś komuś zrobił przykrość albo, co gorsza ktoś kogoś skrzywdził. Jak myślicie podobało się to Waszej Pani? Wiem na pewno, że nie. Tak samo nasze złe zachowanie nie podoba się Panu Bogu. A skąd o tym wiemy? Gdzie możemy poszukać odpowiedzi? Dla chrześcijan, czyli ludzi wierzących w Pana Boga najważniejszą księgą jest Biblia. O tym już wiecie, bo omawialiśmy to na zajęciach w przedszkolu. Biblia składa się ze Starego i Nowego Testamentu. Te dwie części zawierają poszczególne księgi. W Starym Testamencie znajduje się księga, która nosi nazwę – Przypowieści Salomona. Dzisiaj sięgniemy do jej słów, i wskazówek. A oto kilka z nich:

- „Łagodna odpowiedź uśmierza gniew, lecz przykre słowo wywołuje złość”. Prz. Sal. 15,1. Jeżeli chcecie, aby z wami rozmawiano spokojnie wy też musicie w ten sposób odpowiadać, chociaż czasami bywa to trudne by kogoś przekonać o swojej racji.

- Zyskiem człowieka jest jego dobroć i lepszy jest ubogi niż kłamca”. Prz. Sal. 19, 22. Dla każdego kłamstwo jest tak samo przykre, tak jak uderzenie wywołuje u wszystkich taki sam ból.

- „Nie mów: Jak on postępuje ze mną, tak ja z nim postąpię, każdemu oddam według jego czynu”. Prz. Sal. 24, 29. I tak ostatnim tekstem wrócimy do naszego tematu: „Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe”. Biblia nas zachęca do tego, abyśmy mieli wesołe serduszko i pełne dobroci. Abyśmy dla innych byli dobrym przykładem.

Zadanie – proszę narysujcie zabawkę, którą lubicie się bawić i bylibyście chętni podzielić się nią z innymi koleżankami i kolegami.