2020-06-04

Dzień dobry - witam wszystkie przedszkolaczki i ich rodziców

Miło mi spotkać się z Wami w kolejnym tygodniu by przekazać troszeczkę wiadomości związanych z Panem Jezusem i nie tylko. Dzisiejszy temat: Jezus – wodą żywą.

Zanim zaczniemy wczytywać się w Słowo Boże spróbujmy zastanowić się, czym jest woda i do czego ona może służyć? Pomyślimy też nad tym, jaka woda może być i czy jest ona potrzebna człowiekowi?

Woda – to związek chemiczny, ale nie będę tego szerzej wyjaśniała, bo są to wiadomości dla dzieci nieco starszych od Was kochane przedszkolaczki. My raczej spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Komu i do czego może służyć woda?”.  Myślę, że każdy z Was odpowiedziałby prawidłowo mówiąc, że woda potrzebna jest ludziom, zwierzętom i roślinom. Wyjaśnianie tematu zacznę od roślin. Gdyby tylko świeciło słoneczko, a nie byłoby deszczyku wszystkie roślinki by wyschły. No tak, możecie mi powiedzieć, że przecież można podlewać roślinki. Zgadzam się, ale nie do końca, bo jeżeli nie byłoby bardzo długo deszczyku, to o wodę byłoby znacznie trudniej. A jeżeli chodzi o bardzo duże pola uprawne to tam nie ma możliwości podlewania i w czasie suszy są niewielki plony, a to z kolei martwi rolników. Zwierzęta też potrzebują wody, gdy długo nie mogą napić się odczuwają pragnienie tak samo jak ludzie. Każde zwierzę potrzebuje wody, po to, aby prawidłowo funkcjonować. Na świece są zwierzęta, które potrafią znaleźć wodę nawet, jak znajduje się ona bardzo głęboko pod ziemią (np. słonie). Spróbujmy teraz zastanowić się, do czego potrzebna jest woda ludziom? Najprostsza odpowiedź zawarta jest w stwierdzeniu, że bez wody nie ma życia. Woda służy nam do picia, gotowania posiłków, mycia się, prania, w zakładach pracy do różnych urządzeń i można by wymienić tu jeszcze wiele innych potrzeb.

Kolejne pytanie, jakie zadałam na początku naszych zajęć brzmiało: „Jaka woda może być?” Spróbuję wymienić, chociaż kilka przykładów. Woda może być: czysta, brudna, ciepła, zimna, deszczowa, gazowana, mineralna, kolońska, źródlana i jeszcze można by wymieniać dalej, ale ja chciałam przejść już do historii biblijnej.

W Ewangelii Jana można przeczytać o pewnej kobiecie, która spotkała Pana Jezusa. „ A była tam studnia Jakuba. Jezus, więc zmęczony podróżą, usiadł sobie przy studni; było to około szóstej godziny. Wtem przyszła kobieta samarytańska, aby nabrać wody. Jezus rzekł do niej: Daj mi pić! Uczniowie jego, bowiem poszli do miasta, by nakupić żywności. Wtedy niewiasta samarytańska rzekła do niego: Jakże Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, o wodę? (Żydzi bowiem nie obcują z Samarytanami). Odpowiadając jej Jezus, rzekł do niej: Gdybyś znała dar Boży i tego, który mówi do ciebie: Daj mi pić, wtedy sama poprosiłabyś go, i dałby ci wody żywej. Mówi do niego: Panie, nie masz nawet czerpaka, a studnia jest głęboka; skądże więc masz tę wodę żywą? Czy może Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dal nam tę studnię i sam z niej pił, i synowie jego, i trzody jego? Odpowiedział jej Jezus, mówiąc: Każdy, kto pije tę wodę znowu pragnąć będzie; ale kto napije się wody, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku żywotowi wiecznemu.” J 4, 6 – 14.

Woda to źródło życia, tak jak Pan Jezus jest życiem dla wierzących w Niego.

Zadanie – narysujcie trzy duże krople wody i pamiętajcie o tym, żeby zawsze przed jedzeniem umyć rączki a w modlitwie podziękujcie Panu Bogu, że daje nam dobrą pogodę ( słoneczko i deszczyk).

Można też posłuchać ładnej piosenki: Piosenka o Zdrowej wodzie – Orkiestra Dni Naszych

Pozdrawiam Was serdecznie – Renata Szczypka